خانه مهارت هاکاربردی آیا گوشی اندرویدی و آیفون من ویروسی می شود؟

آیا گوشی اندرویدی و آیفون من ویروسی می شود؟

توسط محمد‌حسین عامری

virus

ویروسی شدن گوشی های هوشمند اندرویدی و آیفون سوالی است که شاید ذهن شما را هم به خودش مشغول کرده باشد

آیا اندروید و آیفون امکان ویروسی شدن دارد؟

بله چون گوشی های اندرویدی و آیفون دارای سیستم عاملند

آیا من نیاز به یک آنتی ویروس دارم؟

هم بله هم خیر

اگر تنها از نرم افزار های امن استفاده می کنید که توسط همگان استفاده میشوند خیر نیاز به آنتی ویروس ندارید

اگر جزئی تر بگم برای گوشی های اندرویدی اگر تنها از گوگل پلی google play نرم افزار دانلود میکنید خیر نیازی ندارید پون گوگل تمامی نرم افزار ها را در محیط شبیه سازی شده تست میکند و مشکلی وجود ندارد و حتی اگر نرم افزاری را شما نصب کنید و گوگل بعد ها تشخیص دهد آن اپلیکیشن مخرب است خود گوگل از راه دور نرم افزار را پاک میکند.

ولی اگر ماجراجو هستید و همواره در حال تست و نصب نرم افزارهای متعدد از منابع غیر گوگل پلی هستید هستید شما مسیرخطرناکی در پیش دارید چون در خط مقدم مواجه با ویروس ها هستید، اگر به فکر اطلاعات خود هستید آنتی ویروس ها می توانند تا حدی شما را از آسیب ها مصون دارند.

ولی ویروسی شدن اندروید و آیفون با ویندوز کمی فرق دارد. در ویندوز فرآیند کار اینگونه است که شما هر لحظه امکان ویروسی شدن دارید بدون اینکه فرآیند نصب ویروس را طی کنید. از طرفی در ویندوز مرجعی وجود ندارد و همه افراد می توانند نرم افزار بنویسند و آن را در اختیار کاربر نهایی قرار دهند حتی اگر آن نرم افزار ویروس باشد.

در اندروید شما نباید به نرم افزاری که نمیشناسید اجازه نصب بدهید نرم افزار های مخرب یا ویروس ها نرم افزار هایی هستند که شما خودتان آن ها را از سر نا آگاهی نصب میکنید.

پس می توان گفت در آیفون (سیستم عامل آیفون ios است که برای راحتی همان سیستم عامل آیفون ذکر میکنیم) و اندروید با احتمال خوبی تا زمانی که خودتان نرم افزاری را از منابع نامعتبر نصب نکنید دچار مشکل نمی شوید.

آیفون هم در فروشگاه اپل دارای سیستم مشابه گوگل پلی است و همه نرم افزار ها را از لحاظ مخرب بودن بررسی میکند و بعد از کسب جواز در فروشگاهش قرار میدهد.

راه حل چیست؟

نرم افزار های مخرب در قالب نرم افزار های کاربردی و اغوا کننده شما را جذب میکنند از جمله این نرم افزار ها، نرم افزار های تقلبی هستند که ادعا میکنند می توانند به شما کمک کنند تا رمز گوشی یا نرم افزاری را هک کنید. اگر امنیتتان مهم است نرم افزار های مورد نیاز گوشی اندرویدی تان را از فروشگاه گوگل پلی و نرم افزار گوشی آیفون خود را تنها از فروشگاه اپل دریافت کنید . اگر اقدام به دریافت و نصب نرم افزارها از سایت های دیگری می کنید، مطمئنا در معرض خطر آلودگی قرار خواهید گرفت.

شاید بپرسید چرا؟

چون شما بدون واسطه به نرم افزار نویس متصلید.

مثالی ساده فرض کنید نهاد بهداشتی نباشد و شما مستقیما از هرکسی که غذا می فروشد حتی دست فروش ها فست فود خریداری کنید

آیا امکان مسمومیت شما بیش از زمانی نیست که غذا خود را از مغازه دارای پروانه بهداشتی خریداری کرده اید؟

حال انتخاب با شماست خوردن غذای سالم و مطمئن یا خوردن غذا با ریسک مسمومیت از طری خرید از افرا نا مطمئن

در یک کلام گاهی اولین نصب نرم افزاری مخرب توسط شما به قیمت از دست دادن گوشی شما تمام می شود.

این یک بلوف نیست چرا که ویروس ها قادرند میان افزار گوشی شما را مورد حمله قرار دهند.

میان افزار نرم افزاری است که به صورت پیش فرض روی گوشی شما توسط شرکت سازنده نصب میشود این نرم افزار ها اغلب در دسترس نیستند و یا دارای مشکلاتی هستند که با این وجود حتی بعد از فلش کردن گوشی هم شما از بعضی از ویژگی های گوشی هوشمند خود محروم میشوید.

شاید برایتان جالب باشد که گوشی های آیفون نیز امکان ویروسی شدن دارند ولی این احتمال در گوشی های قفل نشکسته خیلی کم است چرا؟

چون در حالت پیش فرض مرجع نصب نرم افزار های ِفون فروشگاه اپل است و این همانطور که گفتم این فروشگاه ابتدا تمامی نرم افزار ها را بررسی میکند و سپس نرم افزار ها را برای فروش یا دانلود در فروشگاه خود قرار می دهد.

از طرفی در گوشی های آیفون شما تنها اجازه دارید تا تنها از طریق اپل استور نرم افزار نصب کنید پس احتمال ویروسی شدن شما به صفر تنزل پیدا میکند.

اگر گوشی خود را جیل بریک کنید (jill break) یا قفلش را بشکنید می توانید همه نرم افزار ها از همه استور ها نصب کنید پس گوشی جیل بریک شده دیگر مثل گوشی اصلی امن نیست.

توصیه آخر این باور غلط را دور بریزید که گوشی هوشمند شما حریم شخصی شماست.

پس برای امنیت خودتان هم که شده است اطلاعات مهم خود را بر روی گوشی هوشمندتان ذخیره نکنید.

سپاس

5/5 - (1 امتیاز)

related posts

2 نظرات

ساحل 14 فروردین 1395 - 5:46 بعد از ظهر

سلام.خدا قوت. مثل همیشه عالی و کاربردی. موفق باشید و برقرار.

پاسخ
محمد حسین عامری 15 فروردین 1395 - 6:30 بعد از ظهر

سلام سپاس از توجهتان
برقرار باشید
سپاس

پاسخ

پیام بگذارید