خانه اخبارروز یاد اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات موجود

اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات موجود

توسط محمد‌حسین عامری

اقتصاد مقاومتی

سالی که نکوست از نامش پیداست

اقتصاد مقاومتی یکی از زیبنده ترین نام هایی بود که برای امسال انتخاب شد

شاید شبه هایی که در این زمینه مطرح می‌کنند ما را از این اسم بترساند ولی اقتصاد مقاومتی خیلی فراتر از مقاومت در اقتصاد است. شاید زمانی که غربی ها درباره اقتصاد ریاضتی حرف می‌زدند و رهبر معظم انقلاب از اقتصاد مقاومتی می‌گفتند جبهه غرب میگفتند که اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد ریاضتی است ولی خیر اصلا اینگونه نیست

اصلا قرار نیست خودمان را سختی بدهیم تنها قرار است دست به زانویمان بزنیم و بلند شویم اقتصاد مقاومتی اقتصادی درونزا و برونگراست.

قرار است دست به دست هم دهیم به مهر کار ایجاد کنیم و با تولید کالای داخلی و حمایت از چرخه تولید محصولات داخلی چرخه اقتصاد را بچرخانیم.

اقتصاد مقاومتی یک حرف زیبا میزند می گوید اگر همه گزینه ها روی میز بود و یکی از گزینه های انتخابی خرید کالای ملی بود که در آن مزیت نسبی داریم یا جز صنایع نوزاد است کالای ایرانی را برگزینیم تا اقتصادمان جان بگیرد.

یک چرخه ساده را مثال میزنم.

اگر صنعت تولید محصولات کشاورزی ما جان گیرد دیگر نگران بیکاری روستاییان نخواهیم بود دیگر نیاز نیست که پیاز را با قیمت فاحش بخریم دیگر نیاز نیست گوجه را به قیمت نقره برایش پول بدهیم یا با بی مدیریتی سیب زمینی را معدوم کنیم.

اگر اقتصاد راه بیافتد همه چرخه هایش با هم میچرخد آن وقت است که پول از واسطه گری های مالی و دلالی به سمت تولید جریان می یابد چرا که سود فرآیند تولید وسوسه کننده خواهد شد.

اگر کشاورزی راه بیافتد نیاز به تامین مالی احساس میشود اگر امکان تامین مالی ارزان قیمت از بانک ها فراهم باشد قیمت تمام شده محصولات کاهش می یابد و شکوفایی در بانک را هم شاهد خواهیم بود. اکنون وقتی افراد پول در بانک میگذارند پول صرف فعالیت های سازنده توسط بانک ها نمیشود ولی وقتی این پول به اقتصاد تزریق شود مثل خون سبب جان گرفتن اقتصاد میشود

کارهای خوبی انجام شده کنترل تورم در 11 درصد واقعا کار خوبی بود که آرامش نسبی ایجاد کرد

کم کم باید باور کنیم که به ثبات رسیده ایم و قرار نیست هر روز قیمت ها سر به فلک بکشد

همین آمریکا هم در دهه های پیش تورم دو رقمی داشته است پس رسیدن به مرز تک رقمی شدن تورم کار خوبی است که انجام شده است.

چندی پیش در مزکز همایش های بین الملی صدا و سیما اولین کنگره اقتصاد مقاومتی بود  تنها چیزی که در همایش حس نمیشد اقتصاد مقاومتی بود

دوستانی بودند که مقالات خود را با اسم در راستای اقتصاد مقاومتی آرایش کرده بودند. واقعا دلم سوخت که چرا اینگونه داریم خودمان را گول میزنیم.

خلاصه اینکه وقتی رهبری میگویند اقدام و عمل واقعا این موضوع حس میشود که کار از شعار گذشته است.

ما صنایعی داریم که مزیت نسبی داریم و باید در آن رشد کنیم.

شاید تا قرن ها بعد هم صنعت خودروی بنزینی ما نتواند حرفی برای زدن داشته باشد ولی خودرو های هیبریدی و برقی یکی از عرصه هایی است که حتما برای ما جای برتری دارد.

کلا صنایع دانش بنیان از صنایعی هستند که می توانیم در آن ها قد الم کنیم یادش بخیر بچه بودم وقتی میدیم که همه لباس هایمان چینی است دلم می سوخت می گفت مگر نمیشود خودمان تولید کنیم بعد دیدم که دلیلی ندارد شلواری که به کسری از قیمت وارد می شود و کالای استراتژیک هم نیست را خودمان تولید کنیم ما وقت زمان و انرژی خودمان را بر روی کالا های ارزشمند صرف میکنیم.

کشوری که به نساجی توجه کند را کشور پیژآمه ای میگویند پیشرفت امروز در تولید ارزش افزوده است ما می توانیم پارچه ها را وارد کنیم نانو کنیم صادر کنیم

واقعیت این است که چین نفت وارد میکند چرخه ارزش افزوه اش را تکمیل میکند کالا هایی را با قیمت چندین برابر یک بشکه نفت تولید میکند و به بازار عرضه میکند

ما هم می توانیم مثل چین باشینم تنها باید خود را باور کنیم.

بعد از برجام هیات های اقتصادی به سمت ما گسیل شدند چرا که بوی پول و بازار بکر می آمد ولی این هنر ماست که کالا ها را به شرط تولید در داخل و انتقال فناوری خریداری کنیم کاری که در بعضی از عرصه ها شاهد بودیم و دولت نیز مدعی است اینگونه عمل کرده است.

تنها کمی خود باوری می خواد و دست بر روی زانو زدن و بلند شدن.

سپاس از توجهتان

Rate this post

related posts

3 نظرات

پرنیان 21 فروردین 1395 - 10:02 قبل از ظهر

احسنت به شما

پاسخ
محمد حسین عامری 21 فروردین 1395 - 3:39 بعد از ظهر

سپاس

پاسخ
محمد حسین عامری 23 فروردین 1395 - 12:20 قبل از ظهر

سلام داداشی
لپتاپ ها دستم که نرسید
اصلا برا من نبود
سپاس

پاسخ

پیام بگذارید