خانه مهارت هاسبک زندگی عادت کردن به وضع موجود

عادت کردن به وضع موجود

توسط محمد‌حسین عامری
mastering-bad-habbits

شاید عادت کردن مصدری آشنا برایمان باشد و آنقدر عدت کردنمان به شرایط فعلی برایمان عادی شده باشد که حتی به تغییر فکر نکنیم.

عادت کردن را اینگونه می توانیم توصیف کنیم که عادت کردن به معنای پذیرش شرایط موجود و تحمل شرایط بدون تلاش برای ایجاد تغییر است.

به عبارتی وقتی عادت می کنیم چشممان را بر روی همه گزینه ها می بندیم و سعی می کنیم در شرایط موجود بمانیم.

جواب خیلی از سوالات ما در این ویژگی نهفته است.

وقتی کسی برای بار اول زندانی می شود احتمال اینکه باز هم به جرمی دست بزند و به پشت میله های زندان برگردد بالاست، چرا که این شخص به شرایط و سختی های زندان عادت کرده است. به قولی شرایط و عواملی که تو را نکشد حتما تو را قوی می کند پس دیگر ترسی از زندانی شدن وجود ندارد.

شاید دزدی را دیده باشید که بعد از چند سال دزدی ثروتمند شده است و دیگر مثل روزی نیست که از سر ناچاری دست به دزدی زده است، با این تفاسیر دلیلی ندارد که به دزدی ادامه دهد، اما در کمال نا باوری می بینیم که آنقدر به دزدی ادامه می دهد تا دستگیر شود.

شاید فقیری را دیده باشید که شغلش تکدی گری شده است و در پایان عمرش چندین آپارتمان و چند ده میلیون پول داشته است ولی باز هم در لباس پستی اقدام به تکدی گری می کرده است.

حتما این سوال برایمان پیش می آید که چرا به تکدی گری تا سرحد مرگ ادامه داده است؟ در عین نا باوری جواب سوالات بالا عادت کردن به تکدی گری است.

فقیر بودن هم نوعی شرایط است، کسی که فقیر است و دخل و خرجش به هم نمی خورد به شرایط موجود عادت کرده است، به غر زدن ها به افکار خرافاتی و به باورهای غلط مبنی بر اینکه پول پول می آورد ایمان پیدا کرده است.

با این طرز فکر که فقیر ها فقیرتر و پولدار ها پولدارتر می شوند هر روزش را بدتر از دیروزش سپری می کند.

در مصاحبه یکی از رهبران آزادی بخش نظام برده داری می خواندم که از او پرسیدند سخت ترین قسمت در آزادی بخشیدن به برده ها چی بود؟ او پاسخ داد ایجاد باور برای تغییر و رهایی از وضع موجود و به آزادی رسیدن سخت ترین قسمت برای پایان نظام برده داری بود.

به صورت ملموسی مشاهده می کنیم که انسان ها عادت می کنند و خدا نیز می فرماید:

ان اللّه لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بانفسهم (رعد 11)

به این معنا که خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه خودشان تغییر دهند.

افسار زندگی انسان در دست خود اوست و تنها کسی که می تواند انسان را از فرش به عرش برساند خود اوست و حتی برعکس.

شاید بیراه نباشد که بگوییم بعد از طبیعت عادت کردن دومین قاتل انسان است.

ما با عادات بدمان خودمان راه به قهقرا می بریم و فرصت زندگی را به بردگی تبدیل می کنیم.

جنگ امروز، جنگ کنترل مغزهایی است که 95 درصد تصمیماتشان را ناخوداگاه می گیرند.

ما از این مقوله غافلیم و البته چوبش را خواهیم خورد و بهای سنگینش را خواهیم پرداخت.

شبکه های تلویزیونی و رسانه ها تلاش می کنند تا ضمیر ناخوداگاه ما را برنامه ریزی کنند چون به این واقعیت و باور رسیده اند که تصمیمات ما مبنی بر احساسات ماست و بستگی به تجربه های قبلی ما دارد.شاید باورش برایتان سخت باشد اما بدانید که کمتر از 5 درصد تصمیمات ما معقولانه و در لحظه گرفته می شود و رفتارهای ما اغلب غیر ارادی اند.

درست است ما ذهن توانایی داریم اما وقتی چارچوب و الگو ذهنی را تعریف می کنیم که در چنین موقعیتی باید چه کاری را انجام دهیم، از آن به بعد نیز بدون تفکر عمیق به آن کار مشغول خواهیم شد.

ضمیر ناخودگاه با تکرار ساخته می شود پس روان و باور افراد نسبت به واقعیت ها با معرفی نمادها شکل می گیرد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که کالایی خریده اید و بعد از خرید به دنبال توجیه خود برآمدید که چرا باید آن را می خریدید؟

کمدتان و قفسه هایتان پر از کالا و اثاثیه هایی است که یک بار هم از آن ها استفاده نکرده اید و بعضا به فراموشی شان سپرده ایم.

میل به زیبایی و مصرف گرایی افراطی ما تا جایی پیش رفته است که عمرمان را در ازا پول و پولمان را در ازا آنها تلف می کنیم.

کتاب های زیادی در مورد قدرت انسان نوشته شده است و در این مطلب قصد تکرار مکررات را ندارم، تنها به این نکته بسنده می کنم که تنها محدودیت مغز انسان محدودیتی است که خودمان با باورهایمان بر مغزمان تزریق می کنیم.

داستان ترس فیل از فرار را بخوانید.

بخش مهمی از نتیجه بخش بودن تلاش های ما بستگی به این دارد که تا چه میزان به اهدافمان ایمان داریم و با جان دل برای رسیدن به اهدافمان تلاش می کنیم.

قبلاَ هم در مورد هدف گذاری مطلبی نوشته ام که پیشنهاد می کنم که جهت انتخاب صحیح هدف آن مقاله را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

آیا شما هم مثل ۹۷ درصد مردم هدف ندارید؟

Rate this post

related posts

پیام بگذارید