عادت کردن

توسط محمد‌حسین عامری
نوشتن عادات

چگونه عادت کنیم و از عادت کردن لذت ببریم؟

آیا می توان از عادات لذت برد؟

آیا عادت کردن خوب است؟

عادت کردن به چه دردی می خورد؟

چگونه با عادت کردن شکوفا شویم؟

چگونه عادت کردن به نقطه عطف زندگی ما تبدیل شود؟

چگونه با خلق عادت جدید می توان معجزه کرد؟

چگونه ابزار عادت را برای ایجاد تغییر به کار ببریم؟

چگونه عادات بدمان را تغییر دهیم؟

ما در حالت عادی درصد کمی از رفتارهایمان را آگاهانه و با حضور ذهن و فشار آوردن واقعی به ذهنمان انجام می دهیم در بقیه موارد تنها به عادات خود رجوع می کنیم.

اگر به این موضوع دقت کنید می بینید که روزی که رانندگی را فرا می گرفتید چقدر سخت بود حواستان به همه چیز باشد و البته با کسی هم صحبت نمی کردید.

اما بعد از مدتی علاوه بر تخمه شکستن و صحبت کردن رانندگی هم می کنید، این معجزه قدرت عادت است، ما اگر بتوانیم عملی را به صورت عادت تبدیل کنیم می توانیم بعد از مدتی بدون صرف انرژی زیادی از آن بهره ببریم.

به عبارت ساده اگر به دنبال تغییر هستید،اگر بارها خواستید به صورت انقلابی و یک شبه تغییر کنید اما شکست خوردید، شما هم باید از معجزه عادت کردن بهره ببرید.

ابتدا عادت دلخواهتان را بسازید و سپس عادتتان شما را خواهد ساخت.

در مورد کمر بند ایمنی بخاطر داریم که کسی کمربند ایمنی نمی بست تا اینکه وضع قانون و اجرا جریمه به داد ما رسید و ما را به بستن کمربند عادت داد. در ابتدای امر افراد به وسیله قانون مجبور به بستن کمر بند شده اما تکرار اجباری این رفتار سبب ایجاد این عادت شد که به محض ورود به خودرو بدون تفکر درباره موضوعیت و اهمیت بستن کمربند، سریع کمربند را ببندیم.

ما نمی توانیم بدون استفاده از توان ناخودآگاه و عادت هایمان به بهترین نسخه از خودمان تبدیل شویم. ما نمی‌توانیم همواره حضور ذهن داشته باشیم و در هر لحظه تصمیماتی را که می‌گیریم خروجی تصمیم واقعی ما باشد نه نتیجه و برآیند عادات ما.

تمامی افراد موفّق موفّقیت شان را در گرو تمرینات و تکرار هایی هستند که به آن تن دادند، قهرمانان دو میدانی را ببینید آنقدر تلاش کرده اند که تلاش به جزئی از وجودشان تبدیل شده است و این عادت خوب سبب می شود که حتی رکوردهای خودشان را جابجا کنند.

پس ابتدا ببینیم چگونه کار دلخواهمان را باید به عادت تبدیل کنیم.

برای اینکه کار خوبی را تبدیل به عادت کنیم نیاز به تکرار مستمر و مداوم آن داریم، برای ایجاد عادت دلخواهمان ابتدا باید قبول کنیم مسیر سختی در پیش است مخصوصاً گام های ابتدایی حرکت بسیار سخت هستند، برای ایجاد عادت باید خود را مجبور سازیم.

برای مثال برای اینکه بتوانیم عادت مطالعه کردن را در خود ایجاد کنیم می بایست از روزی نیم ساعت شروع کنیم و خود را مقید کنیم که هر روز باید نیم ساعت مطالعه کنیم؛ در مورد عادت کردن به وضع موجود در این مطلب قبلاً نگاشته ای داشته ام.

همچنین در مورد 10 عادت کاری روزمره ثروتمندان نیز این مطلب را بخوانید.

در مطالب بعدی در مورد اینکه چگونه عملی را به عادت تبدیل کنیم بیشتر خواهم نوشت.

5/5 - (4 امتیاز)

related posts

پیام بگذارید