خانه تحلیل بازارهابازار بورس چه سهم یا سهامی بخریم؟

چه سهم یا سهامی بخریم؟

توسط محمد‌حسین عامری
چه سهمی

سرمایه گذاری در بازار سهام مثل سرمایه گذاری در هر بازار دیگری نیاز به مهارت، تجربه و دانش مرتبط دارد تا فرد سرمایه گذار بتواند سود کند.

اگر هنوز کد بورسی ندارید مطلب سرمایه گذاری با حداقل ممکن را بخوانید.

همیشه افراد در بدو ورود به بازار بورس می پرسند چه سهمی بخریم؟

جواب این سوال مثل این می ماند که شما به راننده تاکسی می گویید تا شما را به مقصد برساند. اما همیشه رساندن افراد به جوابشان بهترین گزینه نیست، لااقل برای فردی مثل من که آموزش دیدن و آموزش دادن را دوست دارد، رساندن افراد به جواب نهایی شان آخرین گزینه ام است.

پس تا بتوانم به کسی نمی گویم فلان سهم را بخر، چون پیشنهاد یک سهم به معنی دادن ماهی به فرد گرسنه است، اما اعتقاد دارم که اگر می خواهید به کسی کمک کنید باید به او ماهیگیری را آموزش دهید.

باید بتوانیم به سمتی برویم که جواب سوال چه سهمی بخرم در ذهن هر فرد متولد شود و بنده فقط نقش قابله ای را داشته باشم که فرآیند تولد این میوه فهم را ساده می کند.

پس اگر بنده را به عنوان یک مربی سرمایه گذاری در بازار بورس پذیرا باشید می خواهیم با هم راه و روش سرمایه گذاری اصول را فرا بگیریم. پس این مطلب و مطالب آتی را همچون دوره آموزشی یادگیری رانندگی تصور کنید.

در بازار بورس اتوموبیل شما چیست؟

در بازار بورس سرمایه شما همان اتوموبیل شماست که می خواهید به سمت مقصد که کسب سود است برانیدش.

اگر سرمایه نداریم چه کنیم؟

اگر شما ماشین نداشته باشید آیا نمی توانید رانندگی یاد بگیرید؟

مشخصا با صرف هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان می توانید تمام مراحل آموزش و کسب گواهینامه را طی کنید.


برای یادگیری سرمایه گذاری در بورس هم به 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان سرمایه اولیه و 6 ماه زمان جهت یادگیری راه و روش سرمایه گذاری نیاز دارید. البته با این تفاوت که این مقدار پول را قرار است به خرید و فروش سهام تخصیص دهید.

فراموش نکنید که این میزان سرمایه اولیه شما هزینه آموزش است مثل هزینه ای که برای اخذ گواهینامه رانندگی پرداختید. و حتی اگر (با فرض محال) صفر هم شود نباید ناراحت شوید، به عبارتی شما تا 6 ماه حق ندارید نه از سودتان خوشحال و نه از ضررتان ناراحت شوید.

پس قرار شد ورود به بازار بورس را مثل یادگیری رانندگی در اتوبان ببینیم، برای رانندگی در اتوبان بایستی خطوط زرد و قرمز را بشناسیم و از آن ها رد نشویم، خطوط قرمز اتوبان گارد ریل است که نبایست از آن عدول کنیم و الا خسارت جبران ناپذیری برای ما به همراه خواهد داشت.

در بازار بورس شرکت های زیان ده که زیان انباشته دارند خط قرمز ما برای سرمایه گذاری هستند. مگر اینکه قانونی یا تغییری شگرف در انتظار چنین شرکت هایی باشد که داستانش فرق می کند.

از این اصطلاحات نترسید که به زودی به بدیهی ترین دانسته های شما تبدیل خواهند شد.

بستن کمربند ایمنی از خطوط زرد رانندگی است در مورد شرکت ها هم اینچنین است، شرکت هایی که در فروش کالا و خدمات خود دچار مشکل شده اند معمولا گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری نیستند.

فکر می کنم برای جلسه اول کافی باشه

همچنین به نظرم این مطلب را ازدست ندهید شناخت بازار های در دسترس برای سرمایه گذاری

ثروتمند باشید و سلامت

در این بازار اگر سودیست با درویش خرسندست

خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی

4.5/5 - (2 امتیاز)

related posts

پیام بگذارید