خانه تحلیل اقتصادیمالی و اقتصاد رفتاری چگونه اختلاس سفره مان را کوچک می کند

چگونه اختلاس سفره مان را کوچک می کند

توسط محمد‌حسین عامری

اختلاس

وقتی اختلاسی رخ می دهد دقیقا چه بلایی سر اقتصاد و قدرت خرید ما می آید؟

کلمه اختلاس چند سالیست که متداول شده است اما سازو کارش و بلایی که بر سر ما می آورد شاید همچنان ناملموس باشد.

اختلاس را اینگونه می توان تعریف کرد، اختلاس به برداشت غیرقانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود.

شاید به دلیل اینکه اثرات اختلاس فورا رخ نمی دهد کمی نسبت به این واژه بی احساس شده ایم.

به دلیل بهره ور نبودن بخش تولید و خدمات اقتصادمان و همچنین جلوگیری از تورم و بی ثباتی، دولت ها مجبورند تا با اعمال سیاست های پولی به هر طریق ممکن پول ها را از دست مردم خارج کنند، این عمل با تعریف حساب های سپرده بلند مدت با نرخ های بهره مختلف رخ می دهد.

به دلیل اینکه بخش بزرگی از نقدینگی پول های سپرده شده در بانک هاست هر ساله به میزان نرخ بهره پرداختی به صاحبان این سپرده ها پول جدید چاپ و وارد اقتصاد می شود.

اما از آنجاییکه به اندازه نرخ بهره پرداختی به سپرده ها رشد اقتصادی رخ نمی دهد پس به سرعت رشد پول از سرعت رشد میزان کالا و خدمات پیشی می گیرد در نتیجه برای حفظ تعادل در اقتصاد، کالا ها و خدمات گرانتر می شوند تا پول اضافی وارد شده به اقتصاد را در خود حل کنند.

با این تعابیر بخش بزرگی از تورم ناشی از نقدینگی است که در بانک ها بلوکه شده است و در عمل هم راه حلی کوتاه مدت برای فرار از ایجاد این میزان پول در اقتصاد نداریم.

چگونه وقتی  3000 میلیارد تومان اختلاس می شود ما آسیب می بینیم؟

بحث جالبیست که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

وقتی 3000 میلیارد تومان پول تبدیل به ارز (دلار، یورو و.. )می شود و از اقتصاد خارج می شود در واقع معادل ریالی این ارز هنوز در اقتصاد موجود است؛ اما به جای اینکه در سرجایش در خزانه یا بانک مرکزی باشد در دست افرادی است که ارزشان را فروخته اند، پس 3000 میلیارد تومان پول به اقتصاد تزریق شد.

بانک ها چگونه مبالغ دزدیده شده را جبران می کنند؟

بانکی هم که از آن دزدی صورت گرفته است از آنجایی که خودش نمی تواند پول چاپ کند تا به تعهداتش پاسخ دهد دست به دامان بانک مرکزی می شود و از بانک مرکزی می خواهد تا در ازا چاپ پول به میزان 3000 میلیارد تومان تعهدات او را بر عهده بگیرد. (برای فهم موضوع از بیان فنی چشم پوشی شد.)

با چاپ 3000 میلیارد تومان پول جدید تعادل  بین میزان کالا، خدمات و میزان پول بهم می خورد و در نتیجه پول موجود در اقتصاد به میزان 3000 میلیارد تومان بیشتر می شود.

وقتی پولی بی رویه و بدون پشتوانه وارد اقتصاد شود به ناچار کالا و خدمات که در کفه دیگر ترازو هستند گران می شوند تا قدرت خرید این میزان پول خنثی شود و رابطه بین میزان کالا، خدمات و میزان پول در اقتصاد به حالت تعادل برگردد.

مساله وقتی جدی تر می شود که بدانیم که این 3000 میلیارد تومان پایه پولی را افزایش می دهد و در واقع با ضریب 8 نقدینگی ایجاد می کند. پس یک اختلاس ساده 3000 میلیارد تومانی حدود 24000 میلیارد تومان پول وارد بازار می کند که تورم زاست. (پایه پولی و ضریب ذکر شده بحث دیگری را می طلبد که در حوصله این مطلب نیست، ام همینقدر بدانید که وقتی بانک مرکزی اقدام به چاپ پول کند چند برابر میزان پول چاپ شده توسط بانک ها وام و تسهیلات به افراد داده می شود که این خود سبب می شود که پول اولیه ضریبی به بزرگی 8 بگیرد که در اصلاح به آن ضریب تکاثر می گویند. )

افزایش قیمت عمومی کالاها و خدمات به معنی کاهش قدرت خرید من و شماست که در اقتصاد به آن تورم می گویند، پس کسی که اختلاس می کند دست در جیب ما کرده و سفره ما و خانواده مان را کوچک کرده است تا خودش به نان و نوایی برسد.

اختلاس کردن خیانتی است غیر قابل جبران .

چه میزانش یک ریال باشد چه یک میلیارد دلار

Rate this post

related posts

پیام بگذارید