خانه مهارت هاکشف استعداد و شناخت خود 10 اشتباهی که برونگراها نا خواسته انجام می‌دهند

10 اشتباهی که برونگراها نا خواسته انجام می‌دهند

توسط محمد‌حسین عامری

موفقیت در روابط اعم از روابط شغل و زندگی شخصی درباره داشتن شخصیت درست نیست، بلکه درباره‌ی فهمیدن رفتارهای شخصی است و اینکه بدانیم این رفتارها چگونه سبب یا مانع رسیدن ما به موفقیت می‌شوند. وقتی بحث در مورد برونگرایی است نشان دادن اینکه شما سطحی نیستید و بدون تفکر حرف نمی‌زنید کار سختی است از این رو ضروری است تا بر اوضاع و شرایطی که همواره به واسطه برونگرا بودنتان شما را احاطه می کند غلبه کنید.

متأسفانه برونگراها بعضی از اوقات طوری رفتار می‌کنند که سبب می‌شوند این جو و شرایط روانی آن ها را احاطه کند. در این مطلب قصد داریم 10 اشتباهی که برونگرایان نا خواسته انجام می‌دهند و چگونگی غلبه بر آن ها را بررسی کنیم.

1- تفکر بی صدا عملی ناشیانه است

عجیب نیست که برونگراها همواره دوست دارند صحبت کنند، اما مسأله این است که اگر مکالمات بی وقفه نباشد و به سکوت برسد عصبی می‌شوند، این عصبیت از آن جهت است که در نگاه یک فرد برونگرا سکوت به معنی طرد شدگی اجتماعی است. اما حواسشان نیست که تلاش برای پر کردن هر سکوتی و پریدن در هر بحثی عواقب منفی زیادی برای آن ها خواهد داشت. به هر حال یک مکث طبیعی می‌تواند نشان دهنده این باشد که طرف صحبت شما در حال تفکر روی مطلبی است که می‌خواهد بگوید از این‌رو ورود شما به این سکوت و حرف زدنتان بی ادبی تلقی خواهد شد و البته احتمالاً برایتان گران تمام می‌شود.

نکته عملی: صادق باشیم شما به عنوان یک فرد برونگرا خوب می‌دانید وقتی که صحبت می‌کنید؛ مثل یک قطار بی ترمز هستید، همچنین می دانید که چه زمانی به تقاطع ها می‌رسید پس تمرین کنید تا زبانتان را کنترل کنید. به روشی که دیگران صحبت می‌کنند دقت کنید و حواستان باشد آنها چگونه از مکث های طبیعی در مکالماتشان استفاده می‌کنند.

2- فرصت تنفس ایجاد شده در مکالمات را صرف شارژ شدن و ادامه دادن بحث می کنید

شارژ شدن یک برونگرا بسیار سریع تر از شارژ شدن یک فرد درونگراست و این واقعیتی پذیرفته شده است. حتی سخنورترین سخنرانان نیز به زمانی برای تنفس و دیدن بازخورد صحبت هایشان نیاز دارند. آرام گرفتن برای چند دقیقه روش و ترفندی برای شارژ شدن شما نیست بلکه به شما این فرصت را می‌دهد تا تمرکز کنید و نکات برجسته مکالمه تان را بخاطر بیاورید، بدون صرف زمان تنفس به منظور تمرکز این ریسک را در آینده خواهید داشت که نمی‌دانید چه کسی را ملاقات کرده و چه گفته اید زیرا در طی مکالماتتان به صورت ناخودآگاه وطوطی وار دانسته های خود را گفته اید.

نکته عملی: اهمیت آرام گرفتن و وقت خریدن برای تمرکز و بازخورد گرفتن را درک کنید زیرا اگر جزئیات برخوردهای اجتماعی را فرابگیرید به عنوان نکته ای طلایی می توانید از آن در آینده بهره ببرید.

3- هنگامی که فکر می کنید هم زمان فکرتان را بیان می کنید

برونگراها نسبت به درون گراها بیشتر تمایل دارند تا در لحظه فکر و صحبت کنند. این به آن معنا نیست که آن ها پرهیاهو سطحی و بی فکرند برای یک برونگرا تلاش زیادی لازم است تا هنگامی که در مورد چیزی فکر می‌کند مکث کند؛ زیرا اغلب هنگامی که تصمیم آگاهانه‌ای می گیرد ناخواسته فکرش را بر زبانش جاری می کند و آن را می گوید.

برونگراها معمولاً شنیده اند که دهان 32پله دارد چرا قبل از حرف زدن فکر نمی‌کنی؟ چرا هرچیزی که به فکرت می رسد را بر زبان می‌آوری؟ چرا با زبانت فکر می‌کنی؟ اگرچه مطالبی از این دست اغلب برای برونگراها ناخوشایند است اما در گنجینه تجربه های شخصی شان حتماً چنین مواردی وجود دارد.

نکته عملی: در موقعیت هایی که متعدد هم هستند از تفکرتان پیشی نگیرید، نفس عمیق بکشید، مکث کنید و تلاش کنید تا قبل از اینکه فکرتان را بگویید سبک و سنگینش کنید و سنجیده سخن بگویید. مهارت های دیگری مثل سر تکان دادن و ارتباط چشمی را فراموش نکنید. دقت کنید برای اینکه نشان دهید به صورت فعال در مکالمه حضور دارید نیاز نیست تا همیشه حرف بزنید.

4- غفلت در وفاداری

در حالیکه درونگراها انرژی شان را در روی دوستان نزدیک انگشت شمارشان سرمایه گذاری می‌کنند برونگراها احتمالاً به چندین نفر دریک زمان تمایل نشان می‌دهند. آن ها ممکن است حداکثر ظرفیت عاطفی شان را روی افراد خوش شانس کمی سرمایه گذاری کنند تا این افراد به عنوان پشتیبان آن ها در مواقع لزوم عمل کنند. مسأله این است که بعضی از دوستان (درونگرا) شما ممکن است فکر کنند شما به صورت عمیق روی آن ها سرمایه گذاری نکرده اید.

نکته عملی: داشتن دوستان بسیار به این معنی نیست که دوستی های شما سطحی است و یا با هم در ارتباط نیستید؛ اما قبول کنیم که ممکن است اینگونه قضاوت شوید. پس تلاش جدی از خود نشان دهید تا اثبات کنید که برای همه روابط دوستی تان ارزش قائلید، حتی به معمولی ترین دوستتان نشان دهید که آن ها برایتان طلایی هستند.

5- نادیده گرفتن احساسات دیگران

کلمه نادیده گرفتن بار سنگینی دارد، اما برونگراها تمایل دارند تا احساسات درونی دیگران را بدون فهمیدنشان نادیده بگیرند. هنگامی که آن ها مشکل یا مسأله ای دارند ممکن است عالم و آدم را خبر کنند. صحبت کردن برونگراها معمولاً برای روحیه شان خوب است، اما دیگران ممکن است این رفتار آن ها را نشانه ای از اعتماد به نفس یا حمله شخصیتی به خودشان تصور کنند.

نکته عملی: هرکسی و نه فقط برونگراها می توانند روی خود کار کنند تا نسبت به احساسات دیگران حساس تر باشند. در مورد همدلی و یکدلی کمی بیشتر مطالعه کنید، یاد بگیرید که بعضی از احساساتتان را کنار بگذارید و مسائل را از زاویه دید دیگران ببینید.

6- عمیق نشدن در موضوع مباحث

بر همه آشکار است که برونگراها نسبت به دیگران علاقه زیادی دارند شما ممکن است پر جنب و جوش و پر حرف باشید و یا حتی با مکالمات کوتاه راحت باشید، این در زمانی که شما در حال ایجاد حس اعتماد و تفاهم با طرف صحبتتان هستید مهم است بدانید که اگرچه درونگراها ذاتا تمایلی به گپ زدن ندارند اما آن ها جوک های بی معنی را دلسرد کننده می‌دانند. همچنین موقعیت هایی وجود دارد که مهم است تا روی عناوین و موضوعات مهم تمرکز کنید، مثل یک جلسه کاری یا مصاحبه شغلی. پرگویی، گرم گرفتن و شوخی کردن در این موقعیت ها ممکن است اینگونه تفسیر شود که به اندازه کافی جدی نیستید.

نکته عملی: با بردن مکالمات به سطوح عمیق تر خودتان را به چالش بکشید، هیچ راه مطمئنی برای رسیدن به مکالمات عمیق وجود ندارد. اما پرسیدن سوالات متعدد با عنوان چرا؟ و تمرین کردن برای گوش دادن فعال می تواند مسیر رسیدن به مکالمات عمیق را هموار کند.

7- خود را خودکفا نشان نمی دهید

برونگراها معمولاً فعالیت های جمعی را نسبت به فعالیت های فردی ترجیح می دهند و ممکن است به نظر برسد که هرجایی که ممکن است همکاری می کنند. این برای بسیاری از مشاغل با اهمیت است. به هر حال موقعیت هایی وجود دارد که انتظار می رود تا استقلال و خوداتکایی خود را نشان دهید. مادامی که پله های نردبان شغلی را بالا می روید از شما انتظار می رود تا مسئولیت پذیر باشید و بتوانید تصمیماتی را برای خود و دیگران بگیرید.در ارتباطاتتان اگر همیشه تلاش کنید تا به کسی وصل باشید شما نیازمند و وابسته شناخته می‌شوید.

نکته عملی: یک برگ از زندگی درونگراها را به خود پیوند بزنید و تمرین کنید تا همیشه و همه جا خود محور باشید. معمولاً تفکر خود محور به شما فرصت می دهد تا تفکر و ایده خود را از فکر و ایده های دیگران متمایز کنید و بر اساس برنامه عملیاتی که کاملاً مخصوص و ساخته دست شماست عمل کنید

8- پر و بال دادن

جذابیت و کاریزما رفتار های دلخواهی هستند که در موقعیت های اجتماعی به شما قدرت نفوذ می‌دهند. اما همیشه آن را پر و بال ندهید. در بعضی از موقعیت‌ها می‌بایست از برنامه و سبک زندگی درونگراها استفاده کنید. مخصوصاً وقتی که نوبت به مصاحبه شغلی یا پیدا کردن بهترین سخنران و هنرمند استدآپ کمدی برای مراسم عروسی برادرتان در میان باشد. اگر قبول ندارید زمانی را به خاطر بیاورید که روی هوا و بدون برنامه کار می‌کردید و کارها آنطور که انتظارش را داشتید پیش نرفت. افراد فارغ از اینکه درونگرا یا برونگرا باشند اگر موقعیت ها را دست کم بگیرند اشتباه خواهند کرد.

نکته عملی: زمانی که ریسک ها بالا هستند کمی از ویژگی پیش برنامه ریزی درونگراها را با کاریزما برونگرایی تان ترکیب کنید تا اینگونه هیچ وقت در سن و سکوهای عملی مسخره و دستپاچه نشوید.

9- به اندازه کافی گوش نمی‌کنید

وقتی یک برونگرا احساس کند که تأثیر دلخواهش را منتقل نکرده است برای اثبات اینکه چقدر خوب و فوق العاده است ممکن است بی وقفه شروع به صحبت کند و به صورت متناقضی صحبت دیالوگ و دو طرفه تبدیل به سخنرانی مونولوگ شود و مذاکره فروشنده و خریدار شکل بگیرد. از آنجایی که بیشتر افراد واقعا دوست دارند تا نقشی در مکالمه داشته باشد این رفتار برونگراها برایشان آزار دهنده خواهد بود.

نکته عملی: تمرین کنید که در طول مکالماتتان آرام نشسته و تکیه کنید. مزیتی در حفظ تعادل بین جذابیت و شلوغی وجود دارد، با دقت گوش دادن و به صورت همزمان علاقه قلبی نشان دادن به صحبت دیگران معجزه می کند.

10- ضعفتان را نشان نمی‌دهید

حدس بزنید چرا؟ برونگرا ها ناراحت می شوند، دستپاچه می شوند، شب ها بی خوابی می‌کشند، در مورد همه مسائل زشت و مفتضحانه ای که در طول روز انجام دادند نگران می‌شوند، اما وقتی از خواب بیدار می شوند صورتشان را خنده رو نقاشی می کنند و به حالت زیبا، خندان و شاد بر می گردند. مساله این است که اگر مردم شما را آدم بی غمی بدانند اگر روز بدی داشته باشید آن ها شوکه خواهند شد و شما را اذیت خواهند کرد.

نکته عملی: اگر آسیب دیدید بگویید آسیب دیده اید اگر عصبانی هستید بگویید، با اعتراف به آسیب دیدنتان به افراد حس اعتماد می‌دهید تا با شما درست برخورد کنند و این در ادامه می‌تواند راه را برای بعضی از روابط عمیق و اصیل هموار کند.

تا دفعه بعد فراموش نکنید که حتماً لبخند بزنید.

5/5 - (2 امتیاز)

related posts

پیام بگذارید