خانه مهارت هاراهنمای خرید دانستنی ها و راهنمای خرید کولر گازی

دانستنی ها و راهنمای خرید کولر گازی

توسط محمد‌حسین عامری

در این مقاله قصد داریم با کولرگازی، نحوه سرما سازی، انواع کولرگازی و مقایسه کولرگازی و آبی آشنا شویم.

در این مقاله می‌خواهیم چگونگی سرما سازی انواع کولرگازی و مزایا و معایبش را نسبت به کولرآبی بازگو کنیم پس با ما همراه باشید.

چگونگی سرما سازی

در کولرگازی، همانند یخچال، از فرایند تبدیل گاز به مایع به‌وسیله افزایش فشار و درنتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود استفاده می‌شود.

کولرگازی

این دستگاه عمدتاً از یک بخار کننده که وظیفه‌اش جذب گرمای هواست، یک کمپرسور که وظیفه‌اش افزایش دمای بخار ماده سرمازاست، یک کندانسور و یک دمنده تشکیل‌شده است. این دستگاه دارای مصرف بسیار بالای انرژی است.

انواع کولرهای گازی

کولرهای گازی معمولاً در سه مدل ساخته می‌شوند:

  • کولرهای یک‌تکه یا پنجره‌ای
  • کولرهای دوتکه (اسپلیت)
  • کولرهای پرتابل (قابل‌حمل)

در کولرهای یک‌ تکه‌ای یا پشت پنجره‌ای به ابعاد پنجره و کولر دقت کنید

کولرهای یک‌ تکه دیواری، یا پشت پنجره‌ای، خیلی متداول و موردتوجه می‌باشند و به‌آسانی در داخل قاب پنجره نصب می‌شود.ولی به علت نوع کمپرسور آن مصرف برق

بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

ولی در کولرهای اسپلیت که دوتکه هستند در هنگام خرید به دستگاه خارجی و محل نصب آن و چگونگی اتصال آن‌ها به هم را هم مدنظر قرار دهید.

مقایسه کولرگازی و آبی

کولرهای گازی برخلاف کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد پس در مناطق مرطوب کارایی زیادی می‌توانند داشته باشند. ازاین‌جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

کولرگازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه‌های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود. نام انگلیسی این‌گونه تجهیزات Air Conditioner است.

دستگاه‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها

دستگاه‌های سرمایشی که در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. ازجمله این دستگاه‌ها که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب‌وهوای گرم و مرطوب مورداستفاده قرار می‌گیرند، کولرگازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولرهای آبی  یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ‌بر ۲۰۰۰ وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به‌طور گسترده استفاده می‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولرآبی مساعد است، استفاده از کولرگازی اشتباه است.

کاهش مصرف برق کولرآبی

در مورد کولرهای آبی نیز می‌توانید با رعایت مواردی مثل سایه‌بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به‌جای روشن و خاموش کردن‌های پی‌درپی و استفاده از دور تند می‌توانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهید.

سازمان بهره وري انرژي ايران(سابا) اعلام كرد: بر اساس مطالعات انجام شده، الكترو موتورهاي سوخته كه مجدد سيم پيچي مي شود، به ‌طور متوسط ۵۰ درصد مصرف برق كولر را افزايش مي دهد.

در ضمن تفاوت اصلی کولرهای گازی و آبی علاوه بر ساختار و نظام کاری آن‌ها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولرآبی می‌باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط مدیریت کند که این خود عیب بزرگی محسوب می‌شود و سبب می‌شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرماخوردگی و بیماری افراد استفاده‌کننده از این نوع کولر شود که البته کولرگازی این مشکل را ندارد و خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولرآبی قابل‌حل می‌باشد.

عوامل مؤثر بر مصرف برق کولرگازی

مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی، اهمیت بهینه‌سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می‌نماید.

مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورداستفاده (ازلحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

کولر با چه ظرفیت خنک‌کنندگی بخریم؟

۱. برآورد ظرفیت مناسب

لازم است در موقع خرید کولرگازی به مساحت فضایی که نیاز به برودت دارد توجه نماییم. در جدول زیر ظرفیت موردنیاز کولرگازی به نسبت مساحت فضای مورداستفاده، درج‌شده است.

ظرفیت BTU/h مساحت (مترمربع)
۹۰۰۰ ۳۷-۳۲
۱۰۰۰۰ ۴۱-۳۷
۱۲۰۰۰ ۵۰-۴۱
۱۴۰۰۰ ۶۴-۵۰
۱۸۰۰۰ ۹۱-۶۴
۲۴۰۰۰ ۱۱۷-۹۱

چنانچه فضای موردنظر آفتاب‌گیر باشد به ظرفیت‌های مندرج در جدول بالا، ۱۰ درصد اضافه می‌گردد و اگر فضای موردنظر سایه باشد،۱۰ درصد از ظرفیت مذکور کم خواهد شد و چنانچه کولر صرفاً برای آشپزخانه بکار می‌رود، می‌توان از یک رده‌بالاتر استفاده کرد.

هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کار آیی و بازدهی باشد.

نسبت بازده انرژی E.E.r:

نسبت توان خروجی به توان ورودی هر دستگاه برقی، بازده انرژی خوانده می‌شود و در کولرهای گازی این رقم از حاصل تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی مؤثر، به دست می‌آید و به E.E.r موسوم است.

در هنگام خرید کولرگازی، در کاتالوگ آن به ضریب E.E.r، رتبه انرژی و کلاس کولر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه توجه فرمایید.

هرچه این شاخص‌ها بالاتر باشند، کارایی کولر بیشتر است. برای کولرهای با ظرفیت کمتر از Btu/h ۲۰۰۰۰، می‌بایست E.E.r حداقل برابر با ۷/۱۰ باشد.

۲. برند و کشور سازنده‌ی کولر :

سراغ برند‌هایی مطمئن بروید، ولی همه‌چیز یک برند خوب و خرج کردن پول زیاد نیست.

توصیه‌هایی کاربردی در مورد نصب و استفاده از کولرگازی

با توجه به جریان مصرفی بالا، نصب کولرگازی می‌بایست توسط تکنسین مجرب صورت پذیرد.

نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره‌ای باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شود.

تمیز بودن کندانسورکولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل‌توجهی از انرژی مصرفی آن‌ها خواهد شد.

در صورت امکان کولرگازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و درنتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.

درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به‌موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.

در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب‌وهوای بسیار گرم و مرطوب هستند، کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولرگازی، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمان‌ها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز می‌گردد.

 

چگونه مصرف برق را کاهش دهیم؟

در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد؛ گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم‌خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پرده پارچه‌ای بارنگ روشن، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود.

برق مصرفی کولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف (به دلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپ‌ها) به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند؛ لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، می‌بایست از سرد کردن بیش‌ازحد محل سکونت خودداری کرد.

اتاق‌های خواب را از ۲۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر نکنید.

استفاده بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته‌ای … باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود، که این امر زمان کار کولرگازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و درنتیجه منجر به مصرف بیش‌ازاندازه انرژی الکتریکی در کولرگازی خواهد شد. بنابراین کارهایی نظیر پخت‌وپز، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.

تعویض کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش بازده کولر مفید می‌باشد.

هنگام روشن بودن کولرگازی از بکار گیری دستگاه رطوبت‌گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت‌گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می‌شود.

به ازای هر درجه کاهش دمای ترموستات کولر، حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق می‌توان کاست.

با توجه به پارامترهای بالا لازم است به چند نکته اشاره‌کنیم و نتیجه مطلوب را بگیریم

توجه داشته باشید که بعد از انتخاب برند موردنظرتان به سایت اینترنتی آن برند رفته و کامل‌ترین اطلاعات را از این طریق کسب کنید.

موتور برخی کولرهای گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته‌شده‌اند. مثلاً برخی از آن‌ها ویژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند.

توصیه‌هایی قبل از خرید

اگر شما درجایی مثل تهران زندگی می‌کنید نیازی به این‌گونه کولرها ندارید. پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

در هنگام خرید مراقب ضمانت‌نامه‌ها باشید و به تاریخ شروع ان دقت کنید بااینکه محدوده ضمانت‌ها محدود است ولی مراقب باشید ضرر نکنید.

در هنگام خرید به خدمات پس از فروش و دفاتر آن‌ها، میزان پشتیبانی، دفترچه فارسی و (cd) راهنما و از همه مهم‌تر مراکز مجاز نصب دقت کنید.

بعد از خرید و در هنگام نصب به این نکته توجه کنید که کولرهای گازی نیز مثل یخچال و فریزر اساس کارشان بر اساس یک کمپرسور است؛ پس همان‌طور که برای جلوگیری از شوک‌های برقی برای یخچال و فریزر از محافظ لوازم برقی تایمر دار استفاده می‌کنید استفاده از محافظ برای کولرهای گازی نیز ضروری است.

در هنگام خرید محافظ به ظرفیت خروجی محافظ که بر اساس آمپر است توجه کنید.

خرید محافظ هزینه نیست پیشگیری است که از هزینه‌های بعدی جلوگیری می‌کند.

لازم به ذکر است توجه فرمایید که مطالب فوق فقط جهت اطلاع‌رسانی می‌باشد و مسئولیت هرگونه استفاده از این مطلب بر عهده خودتان است.

 

 

Rate this post

related posts

18 نظرات

جمشیدی 10 خرداد 1389 - 8:39 قبل از ظهر

اقا خیلی باحالید خسته نباشید . کار آموزشی در باره کامپیوتر یادتون نره . مطالب پزشکی هم خوبه . جزیره نیست نهنگی که خفته است در اب به گوش باش فریب دوباره اش نخورید

پاسخ
محمدحسین 10 خرداد 1389 - 9:33 قبل از ظهر

سلام از اینکه با نظر سازنده خود ما را همراهی می کنید متشکریم.در اینده نه چندان دورمطالب جامعی درباره کامپیوتر اماده میکنم و در سایت منتشر خواهم کرد. باتشکر.

پاسخ
فرزاد 20 خرداد 1389 - 1:13 بعد از ظهر

با سلام و خسته نباشید مطلب خوبی بود
با توجه به تنوع در برند ها اگه در مورد برند های مختلف مطلب بزارید دیگه عالی میشه

پاسخ
محمدحسین 20 خرداد 1389 - 6:41 بعد از ظهر

با سلام با توجه به تنوع برندها و فراوانی محصولات برندها به راحتی نمی توان یک برند را به عنوان برند برتر انتخاب کرد زیرا ممکن است شما به خرید از برند معرفی شده مبادرت کرده ولی این محصول رضایت شما را جلب نکند پس ترجیح دادم اصول خرید را مطرح کنم وانتخاب برند را به شما واگذار کنم.
با تشکر از نظر شما که ما را برای بهتر شدن مطالب راهنمایی می کنید.

پاسخ
علی اکبر ادهم ماراللو 15 تیر 1389 - 1:07 بعد از ظهر

با سلام
سایت شما عالی هست. و می توان گفت در تمامی زمینه ها حرفی برای گفتن دارد. چندین مورد را مطالعه نمودم خیلی جالب بودند! برای شما در این کار فرهنگی آرزوی موفقیت می کنم!

پاسخ
محمد 20 تیر 1389 - 5:59 بعد از ظهر

با تشكرمفيد بود

پاسخ
javad 31 تیر 1389 - 4:28 بعد از ظهر

ضمن عرض سلام از مطالب پر بار و قدم به قدمتون خیلی ممنون واقعا روشن شدم

پاسخ
hoosein 14 شهریور 1389 - 9:23 قبل از ظهر

با تشکر بد نبود

پاسخ
کیوان سلطانی 27 تیر 1390 - 10:08 قبل از ظهر

مطالب کاربردی وتفسیری بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . با تشکر

پاسخ
محمدحسین عامری 27 تیر 1390 - 7:21 بعد از ظهر

ممنون از این که ما را از دیدگاهتان مطلع کردید.

پاسخ
مشتاق 8 مرداد 1390 - 1:09 بعد از ظهر

باعرض سلام واحترام.. لطفا”بفرمایید هر کدام ازکولرهای ذکر شده تاسقف چند درجه حرارتی جوابده محیط هستند.(آیا جواب دهنده دمایی بالای 55درجه هستند)

پاسخ
محمدحسین عامری 8 مرداد 1390 - 2:36 بعد از ظهر

سلام با توجه به قدرت کولرها میزان سرمایش آنها متفاوت است.

پاسخ
محمود 14 تیر 1393 - 3:42 بعد از ظهر

ممنون…کمک کننده بود

پاسخ
شهاب 16 تیر 1393 - 8:29 بعد از ظهر

واقعن مفید بود سپاسگزارم
کاش میشد اطلاعاتی هم درباره برند های کولرگازی بدید تا بفهمیم دستگاه ساخت کجاس و چه کشورهایی بهترین قطعات رو تولید میکنن مثلن سامسونگ چطوره ساخت چین یا کره است؟

پاسخ
محمد حسین عامری 17 تیر 1393 - 10:41 بعد از ظهر

سلام
متاسفانه انجام این کار زمان و انرژی زیادی می طلبد که عهده بنده خارج است.
سپاس

پاسخ
شاهرخ 3 خرداد 1394 - 11:27 قبل از ظهر

خواهشمندم به پرسش بنده پاسخ بفرمایید.یک دستگاه air conditionerدر آپارتمان نصب شد.نصاب dryer را از دستگاه جدا و با تکه لوله مسی جای آنرا پر نمود(بدون اطلاع).پس از آنکه متوجه شدم تلفنی با مدیر شرکت مربوطه صحبت کردم، ایشان گفتند حتما خراب بوده و در پاسخ اینکه چرا یکی دیگر بجای ان استفاده نشد، فرمودند زیاد ضرورت ندارد و آشغال میگیرد .
پرسش بنده : 1- آیا پاسخ ایشان صحیح است؟
2-اگر ضروری است اصرار به نصب آن داشته باشم ؟
3-در صورت ضروری بودن آن از همان dryer استفاده شود ؟ یا اینکه می توان از مدل های دیگر در بازار استفاده نمود .
4-اصولا کاربرد آن چیست ؟
خواهشمندم به هر نحو مقتضی که صلاح بدانید راهنمایی بفرمایید .
با تشکر فراوان : شاهرخ نصیریان

پاسخ
محمد حسین عامری 3 خرداد 1394 - 10:13 بعد از ظهر

سلام شاهرخ جان اطلاعاتم به روز نیست شرمنده
سپاس

پاسخ
حسین 12 تیر 1395 - 4:58 بعد از ظهر

با سلام و تشکر.من دمای کولر را 28-29 تنظیم میکنم.آیا ایراد داره و مصرف رو بالا میبره؟

پاسخ

پیام بگذارید