خانه مهارت هاکشف استعداد و شناخت خود دغدغه ای به نام بازار کار

دغدغه ای به نام بازار کار

توسط محمد‌حسین عامری

بازار کار

وقتی از کار صحبت می کنیم چند مورد را بدون بیان کردن صریح مد نظر قرار می دهیم، مواردی مثل حقوق، ساعات کاری، بیمه، فاصله از محل سکونت، سرویس، موقعیت اجتماعی، مزایا، پاداش، مرخصی، اضافه کار و…

الویت های این موارد برای افراد مختلف متفاوتند.

تصمیم گیری وقتی سخت می شود که نرخ بیکاری بالا باشد و برای هر شغل متقاضیان زیادی وجود داشته باشد، آن وقت اگر شما همه شرایط شغلی را بپذیرید حال نوبت به کارفرما می رسد تا شما را گزینش کند و در صورت عبور از فیلترهای در نظر گرفته شده استخدام شوید.

با توجه به شرایط شما و ارزش هر کدام از معیار های مطرح شده انتخاب شغل برای شما به یک تصمیم گیری چند معیاره تبدیل می شود.

گاهی اوقات یک مهندس حاضر است کارگری کند ولی بیکار نباشد.

در گذشته مطالب متعددی در مورد بازار کاری صنایع نوشتم امروز قصد تکرار مکررات را ندارم قصدم این است که باز تعریفی از قانون جذب داشته باشم اینکه یک جا بنشینید و منتظر باشید تا شغل مورد نظر برای شما مهیا شود تنها توهمی بیش نیست این بدین معناست که مثل دوچرخه برای حفظ تعادل باید حرکت کنید.

درواقع برای فهم ما چند قسمت را حذف می کنند و می گویند خواستن برابر است با داشتن ولی اینگونه نیست، شما برای اینکه به خواسته تان برسید باید انتخاب پذیر شوید این بدین معناست هر چقدر خواسته تان بزرگ است شما نیز باید رشد کنید تا اجازه پیدا کنید که به گزینه های روی میز اضافه شوید. یک مثال جالب مثل شخصی است که بدون باز کردن حساب بانکی می خواهد برنده شود ولی این امری است محال؛ برای اینکه در موقعیت شغلی پذیرفته شوید باید حداقل ها را داشته باشید، حال هر گزینه ای بیشتر از حداقل ها داشته باشید شما نسبت به دیگران امتیاز بیشتری دارید و به طرف مقابلتان که کارفرماست اجازه می دهید تا شما را انتخاب کند. به قانون جذب اجازه بدهید کارش را بکند و بهترین باشید تا لایق بهترین ها شوید.

مهندسی صفر کیلومتر را در نظر بگیرید که هر روز منتظر است از بهترین کمپانی ها برایش درخواست همکاری فرستاده شود و در این توهم است که به زودی به سر کار می رود، در مقابل مهندس صفر کیلومتری را در نظر بگیرید که مشغول یادگیری نیاز های بازار کار است و از طرفی برای همه شرکت ها رزومه پر میکند و می فرستد و در واقع اجازه می دهد تا انتخاب شود.

سوالی که از من می پرسند این است که بازار کار مهندسی صنایع چطور است؟

برای پاسخ به این سوال چندین مورد باید مد نظر قرار داده شود چون معیار های من با شما کاملا متفاوت است؛ کاری که برای من ایده آل است شاید اصلا در وسعت دید شما نباشد.

در خیلی موارد بازار کار مدیریت ها بهتر از صنایع است و در خیلی موارد برعکس

امیدوارم در هر رشته ای هستید و در هر کجا موفق و موئید باشید.

سپاس از توجهتان

5/5 - (1 امتیاز)

related posts

4 نظرات

ساحل 10 اردیبهشت 1394 - 3:11 بعد از ظهر

سلام خوشحالم که با مطلب جدید و البته مفیدی به روز شدید . امیدوارم همه جوانها با تلاش و به دست آوردن مهارت و قانون جذبی که شما فرمودید بتوانند شغل خوب و مناسبی پیدا کنند. برقرار باشید .

پاسخ
محمد حسین عامری 10 اردیبهشت 1394 - 6:42 بعد از ظهر

سلام
ممنون از همراهی شما
واقعیت همینه برای حفظ تعادل باید حرکت کرد
دیدگاه های شما همیشه روشنی بخش مطالبم بوده و هست.
سپاس

پاسخ
زهرا 24 اردیبهشت 1394 - 7:57 بعد از ظهر

سلام….
مثل همیشه عالــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی
ممنون.

پاسخ
محمد حسین عامری 25 اردیبهشت 1394 - 9:34 بعد از ظهر

سلام
سپاس

پاسخ

پیام بگذارید