خانه مهارت هاسبک زندگی خانواده و نوجوان در پرتگاه بلوغ

خانواده و نوجوان در پرتگاه بلوغ

توسط محمد‌حسین عامری

درخت خانواده

یکی از ویژگی های مهم آفرینش انسان تشکیل خانواده است و همان طور که رسول خوبی ها فرموده اند ازدواج و تشکیل خانواده تکمیل کننده دین است. خانواده را اگر یک باغ در نظر بگیریم پدر و مادر با تجربه و ریشه درخاک سعی می کنند تا پاجوشهایشان را که همان فرزندانشان هستند را در برابر سختی هایی مثل طوفان، خشکسالی و یا هر عامل دیگری محافظت کنند.

حال اگر یکی از پدر و مادر و یا هر دو شانه از زیر بار مسئولیت خود خالی کنند آن نهال تازه روییده به سختی می تواند در برابر مشکلات ایستادگی کند پس هر قدر هم که آن نهال سعی کند و قوی باشد، بازهم احتمال از بین رفتنش و به ثمر نرسیدنش خیلی بالاست.

خانواده یکی از پیچیده ترین و مهمترین بخش از جوامع انسانی است و می توان گفت اگر خانواده ای نباشد جامعه ای وجود نخواهد داشت.

یادگیری مهارتهای برخورد با فرزندان به یکی از ضرورتهای زندگی در قرن حاضر تبدیل شده است.

اجتماع

پدر و مادر باید بتوانند با بروز بودن و کسب اطلاعات صحیح پاسخگوی سوالات و درخواستهای فرزندشان باشند تا فرزندانشان به منابع غلط و گمراه کننده متصل نشوند.

کودکتان را به خاطر آرام کردن از وسایل و امکاناتی که کمی می تواند برایش ترسناک باشد نترسانید وقتی یک کودک می خواهد آمپول بزند احتمالا بسیار گریه خواهد کرد.

ولی کاش این گریه به همین جا ختم می شد در آینده خانواده برای ترساندن کودک مدام او را از آمپول و یا تاریکی و یا امثال اینها می ترسانند و این خود سبب می شود تا کودک ترسی دو چندان در ذهنش شکل بگیرد.

از طرفی ترساندن کودک و نوجوان از جامعه نیز بسیار روشی غلط است.

به جای ذکر کردن اینکه جامعه محلی خطرناک و پر از دزد و امثال اینهاست سعی کنید تا تمام مزایا و معایب جامعه را ذکر کنید و سعی کنید تا با آگاهی دادن به نوجوانتان بتوانید قدرت تصمیم گیری و نه گفتن را در او بپرورید و از این طریق، گامی بزرگ بردارید.

هیچ وقت دروغی به نوجوانتان نگویید زیرا اگر در آینده دروغتان فاش شود بسته به نوع و بزرگی دروغ ممکن است نوجوان به همان اندازه از شما دور شود.

همچنین عدم اطمینان به گفته های خانواده مهمترین عامل به بی راهه کشیده شدن جوانان است.

کتابها می توانند منبع خوبی برای کسب این مهارتها باشند.

برخورد با دختران و پسران در سن بلوغ را جدی بگیرید، چون نوجوان باید با اطمینان خاطر و با سلامتی کامل از پرتگاه بلوغ رد شود.

گاهی اوقات نیاز است تا خان.اده در صورت شرم و خجالتی بودن فرزندان سر صحبت را با آنها باز کنند و با ایجاد محیط گرم و صمیمی امکان مطرح کردن سوالات توسط نوجوانان و جوانانشان را فراهم کنند.

Rate this post

related posts

پیام بگذارید