خانه مهارت هاسبک زندگی هوش، حافظه و فراموشی

هوش، حافظه و فراموشی

توسط محمد‌حسین عامری

حافظه

هوش یکی از مواردی است که ذهن آدمی را به خود مشغول کرده است و تاکنون هزاران تحقیق پژوهش و بررسی بر روی این نعمت خدادای صورت گرفته است.

هوش توان منطقی ذهن است که شامل تمامی قدرتهای منطقی، محاسباتی و علمی ذهن انسان می شود. که صد البته این توانایی بدون داده های ورودی درست کارایی ندارد.

از ویژگی های دیگر بدن انسان بهره بردن از قدرت حافظه است که در واقع حافظه هیچ رابطه ای با هوش فرد ندارد چه بسا افراد باهوشی هستند که با مشکلات حافظه دست و پنجه نرم می کندو برعکس.

پس مشکل در حافظه یک فرد دلیل بر خنگ بودن و مشکل در هوش او نیست.

حافظه از دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تشکیل شده است و روند کاری آن به صورتی است که اطلاعات ابتدا در حافظه کوتاه مدت قرار می گیرند و سپس با توجه به تکرار و نیاز در حافظه بلند مدت ذخیره می شوند.

بزرگترین مشکلی که جوانان با ان مواجه هستند مشکل فراموشی است که به حافظه اشخاص بر می گردد.

مشکلات حافظه علل گوناگون و مختلفی می تواند داشته باشد یکی از علل اصلی فراموشی که بیشتر گریبانگیر نسل جوان است فراموشی به خاطر مشغله های فکری و روزمره است وقتی ذهن انسان به مساله ای درگیر باشد نمی تواند به خوبی بر روی محیط پیرامون خود تمرکز کند و اطلاعات لازم را در حافظه خود ذخیره کند از این رو همواره شاهدیم که جوانان از فراموشی موبایل خود و یا دسته کلید، کیف و… گله می کنند درمان این نوع فراموشی کم کردن مشکلات و مشغله های فکری است.

حافظه انسان با توجه به قدرت بالا و شگفت انگیزی که دارد آسیب پذیر و به ویژه خطا پذیر است پس ممکن است در واجه با مشکلات و استرسها کارایی خوبی از خود نشان ندهد پس کارها، مسائل و برنامه های خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید تا از این بار ذهنی بکاهید برای مثال لیست خریدی که حفظ شود بسیار خطا پذیر است و با توجه به تنوع خرید ممکن است یک یا چندین نوع از اقلام مورد نظر به فراموشی سپرده شود.

پس تنها با یک کاغذ و فلم و نوت برداری می توانید برای همیشه خود را از این مشکل رها کنید.

Rate this post

related posts

پیام بگذارید