خانه مهارت هاکشف استعداد و شناخت خود روابط عمومی و قدرت ارتباط با دیگران را یاد بگیریم

روابط عمومی و قدرت ارتباط با دیگران را یاد بگیریم

توسط محمد‌حسین عامری

ارتباط

روابط عمومی و قدرت برقراری ارتباط از نیازهای جدایی ناپذیر جوامع انسانی است که همواره و هر روز نیاز بیشتری به ان  احساس می شود.

اصولا به خاطر هوش هیجانی بالاتر خانم ها شاهدیم که آنها تمایل بیشتری به صحبت، تبادل نظر، بیان عواطف و احساسات دارند، اگر در یک وسیله حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس دو خانم در کنار یکدیگر بنشینند احتمال اینکه با هم سر صحبت را باز کنند چندین برابر حالتی است که دو اقا در کنار یکدیگر منشسته باشند.

از آنجایی که عموما آقایان دارای بهره هوشی بالاتری هستند و بیشتر به منطق خود رجوع می کنند دلیلی برای مکالمه و صحبت نمی بینند.

روایط عمومی و قدرت برقراری ارتباط یک هنر، وسیله و ابزاری است که می تواند به شما کمک کند تا با دیگران در ارتباط باشید و بتوانید به صورت بهتری به زندگی روزمره خود بپردازید و به صورت کلی رضایت بیشتری از زندگی خود داشته باشید.

به نظر درست است که قدرت ارتباط تا حد زیادی می تواند ذاتی و وابسته به شخصیت افراد باشد ولی از این که بگذریم قدرت ارتباط یک امر اکتسابی است که فرد می تواند با تمرین و سعی و تلاش تا حد قابل توجهی قدرت ارتباط عمومی و توانایی ارتباطی خود را افزایش دهد.

در زیر چند مورد از مواردی که می تواند به شما کمک کند تا با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید را ذکر می کنم.

سلام

کلید هر ارتباطی سلام است، برای اولین بار که به هرمکانی وارد می شوید از تاکسی گرفته تا اتوبوس و یا ادارات سعی کنید تا حتی الامکان از این کلید ارتباط بهره بجویید، از آنجایی که شما برای ارتباط نیاز به یک پاسخ از طرف مقابل دارید تا ببینید طرف مقابل تمایلی به ارتباط و گپ و گفتگو دارد می توانید از سلام استفاده کرده و با توجه به نوع پاسخ وضعیت را بسنجید.

نگاه و ارتباط چشمی

هیچ لغت و کلمه ای نمی تواند مثل چشم شما با دیگران رابطه برقرار کند شما می توانید با طرز نگاه خود راه را برای ارتباط با طرف مقابل هموار کنید تا فرد روبروی شما بتواتند سر صحبت را باز کند. بر عکس این مورد هم طرز نگاه و ارتباط چشمی طرف مقابلتان است که می توانید به راحتی پاسخ فرد مقابل را قبل از شروع به صحبت در ذهن خود تصور کنید.

برای مثال در فصل تابستان که افراد نسبتا زیادی از عینک آفتابی استفده می کنند شاهدیم که برقرای ارتباط کمرنگ تر و بسیار سخت تر است.

حالات صورت

از جمله مهمترین مواردی که سبب می شود تا شما بتوانید با یک فرد ارتباط برقرار کنید حالات صورت شما است که می تواند به خوبی گویایی وضعیت روحی شما باشد(در اکثر مواقع)

لباس و تیپ ظاهری

بعد از موارد فوق مورد دیگری که می تواند در نگاه اول شما را مورد تاثیر قرار دهد که آیا شروع به یک رابطه کنید یا خیر؟ طرز لباس پوشیدن ، پیرایش و آرایش طرف مقابلتان است.

(برای شروع هیچگاه از این مورد استفاده نکنید چون احتمال اختلاف عقیده از تفاهم بیشتر است)

وقتی موارد فوق را بررسی کردید و به نظرتان احتمال اینکه بتوانید یک رابطه خوب را شروع کنید بالا است با رویی خوش که می تواند لبخندی ملایم باشد شروع کنید.

از تفاهم ها و وضعیت محیط و زمانی که در آن هستید صحبت کنید برای مثال در یک محیط عمومی گرمای هوا می تواند شروع خوبی باشد، اگر در یک محیط دانشگاهی هستید اشتراکاتی مثل دانشجو بودن رشته تحصیلی و یا دانشگاه می توانند انتخاب خوبی باشند.

هیچگاه در برخورد اول (به صورت یک اصل کلی) در مورد آیین، مذهب و وضعیت مالی طرف مقابلتان سوالی مطرح نکنید چون این سوالات سبب آزرده شدن طرف مقابلتان می گردد و سبب می شود تا احساس صمیمت و دوستی یا شکل نگیرد یا بسیار کمرنگ باشد.

طرف مقابل اگر صلاح بداند و مایل باشد خودش در مورد موارد بالا صحبت میکند.

در برقرای رابطه گوش دادن اصل مهمی است به طرف مقابلتان زمان دهید تا حرفهای خود را بزند در میان کلامش نپرید و به هر حال او را تحت فشار قرار ندهید.

هیچ گاه فقط سوال نکنید

برای مثال وقتی صحبتتان شروع شد و به اشتراکاتی رسیدید و از طرف مقابل پرسیدید اسم شریفتان و ایشان گفت عامری شما هم بلافاصله فامیلی خود را بگویید تا هر اندازه اطلاعات که می گیرید به همان اندازه اطلاعات در اختیار طرف مقابلتان قرار بدهید، زیرا روابط های یک طرفه زود به پایان می رسد و غروب می کند.

در سوال بالا وقتی شما نام وی را پرسیدید و با جواب شهرت و فامیلی او مواجه شدید هیچگاه از این ریزتر نشوید و بر روی سوال خود پا فشاری نکنید چون هر لحظه امکان دارد تا به علت تحت فشار بودن طرف مقابل رابطه قطع شود.

موارد بالا از جمله مواردی بود که در چند سال اخیر توانسته به خوبی کمک کند تا بتوانم در جامعه با دیگران رابطه نسبتا خوبی برقرار کرده و از زندگی خود راضی تر باشم.

Rate this post

related posts

3 نظرات

shima 25 خرداد 1391 - 6:09 بعد از ظهر

سلام
مطلب خوبی منم مثل شما دوست دارم با دیگران ارتباط قوی داشته باشم امیدوارم راهکارهای بالا بتواند کمکم کند.

پاسخ
محمود 2 شهریور 1391 - 1:28 قبل از ظهر

مرسي
خييييييييلي خوب بود
بازم مطالب جديد بذاريد

پاسخ
ابوالقاسم 17 آذر 1391 - 5:32 بعد از ظهر

روابط های یک طرفه زود به پایان می رسد و غروب می کند.
جمله بالا درست است،5 دقیقه داری حرف می زنی در حالی که طرف یک بله هم نمی گوید و این باعث ناراحتی می شود.

پاسخ

پیام بگذارید