خانه هوش مالیپس‌انداز قلک و پس انداز امروزی

قلک و پس انداز امروزی

توسط محمد‌حسین عامری

پس انداز

یک زمانی قلک را به کودکان و نوجوانان هدیه می دادند و آنها را به جمع کردن پول تشویق می کردند ولی هیچگاه دقت نمی کردند که قلک هم همچون شمشیر دو لبه ای است که می تواند هم مفید و هم مضر باشد ولی از این موضوع که بگذریم فرهنگ پس انداز با خساست و خرج نکردن در ضرورت بسیار متفاوت هستند.

پس ابتدا فرهنگ و نحوه پس انداز را به فرزندانمان بیاموزیم سپس قلک را در اختیار آنها قرار دهیم.

شاید زمانی که کمتر کسی از ارزش زمانی پول و نرخ بهره خبر داشت قلک می توانست محلی امن و مناسب برای نگهداری پول باشد ولی وقتی با نرخ بهره و تورم و ارزش زمانی پول آشنا می شویم می بینیم که پس انداز پول تنها با جمع کردن پول در یکجا محقق نمی شود.

پس چه بهتر که پول را در زمان مناسب به کالایی که دارای رشد قیمت و بازار خرید فروش خوبی است تبدیل کنیم.

یکی از این موارد که می تواند در بلند مدت سود خوبی را نصیب ما و فرزندانمان کند سکه طلا است.

از آنجایی که قیمت سکه به بازار طلا وابسته است و با با رشد نرخ تورم و موارد دیگر قیمتش افزایش می یابد پس می تواند یکی از مکانهای سرمایه گذاری باشد البته به شرطی که سرمایه بلند مدت مد نظرتان باشد.

البته به خاطر بسپارید که هیچ سرمایه گذاری بی خطر و 100 درصد امن نیست ولی اگر کمی ریسک پذیر باشید می توانید به طرق مختلف سرمایه گذاری کنید، اگر ریسک پذیر نیستید پولهایتان را در بالشتتان بگذارید که البته آن هم 100 درصد امن نیست.

Rate this post

related posts

2 نظرات

سعیده فرزین پور 23 مهر 1391 - 7:36 بعد از ظهر

البته وقتی به پس انداز فکر میکنیم بحث فقط ما نستیم.
شاید بهتر باشه راه دیگه ای رو برای حفظ ارزش پولمون انتخاب کنیم که به جامعه و اقتصاد کشور هم به سهم خودمون کمک کرده باشیم.
مثلا حساب بانکی با بهره های سالانه و برای مقادیر کمی بیشتر کارگذاری های بورس.
به نظر من پول باید در جریان اقتصادی باشه . درسته که سکه طلا پول ما رو حفظ میکنه ولی این پول از چرخه خارج میشه.

البته نظر من بود…

پاسخ
محمدحسین عامری 23 مهر 1391 - 7:46 بعد از ظهر

سلام
بورس، ریسک بالایی دارد و تسلط و مهارتهای خود را می طلبد و با سرمایه گذاری مبالغ زیر چند میلیون چیزی جز ضرر عاید فرد نمی شود. ولی با اوراق مشارکت موافقم ولی اکر توجه کرده باشید هدف جلوگیری از کاهش ارزش پولهایی بود که به سادگی نمی توانست وارد چرخه اقتصادی باشد ولی اگر مبلغ قابل توجه باشد اوراق مشارکت هم می تواندانتخاب خوبی باشد.
سپاس

پاسخ

پیام بگذارید